RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Matapelajaran
Bahasa Malaysia
Tahun
1 Arif
Tarikh
11 Oktober 2012
Masa
7.15 pagi – 8.15 pagi
Hari
Khamis
Tema
Mari Bertani
Tajuk
Ternakan Haiwan
Fokus Utama
Standard
Kandungan
5.1
Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Standard
Pembelajaran
5.1.1

Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut konteks.
Fokus Sampingan
Standard
Kandungan
2.2
Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard
Pembelajaran
2.2.1
Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Objektif
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1.  Menggunakan kata nama am yang mengandungi dua atau lebih
     suku kata terbuka dan tertutup dalam pelbagai situasi.
2.  Membaca dan menyenaraikan kata nama am mengikut
     kategori.
3.  Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
EMK
Kreativiti dan Inovasi, TMK
Pengisian Kurikulum
i)                    Ilmu  :  Muzik , Pendidikan Kesihatan dan Pendidikan Moral
ii)                  Nilai  :  Kerjasama, kebersihan dan Berdikari
Sistem Bahasa
Tata Bahasa  : Kata Nama Am
Kosa Kata     : sabun, sekolah, bapa, bilik
Media
Komputer, LCD, kad gambar, kad perkataan dan lembaran kerja.
Kemahiran Bernilai Tambah
  Kemahiran berfikir     : Mengumpul dan mengelas, menghubungkait,
                                       memadan
  BCB                           : Bacaan Intensif, mendengar dengan berkesan
Kecerdasan Pelbagai
Verbal - linguistik, interpersonal , muzik
Pengetahuan Sedia ada
Murid sudah mengetahui cara menjaga kebersihan.
Media
LCD, komputer, petikan lagu, kad perkataan dan lembaran kerja
Pentaksiran
Lembaran Kerja.
Pemulihan
Lembaran Kerja.
Pengayaan
Lembaran Kerja.

Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran



Catatan / Nota

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Permulaan/
mencungkil
idea
(5minit )

Nyanyian lagu "Pak Mamat ada kebun"





1. Guru memaparkan senikata lagu melalui skrin LCD.

2. Guru memper-dengarkan lagu tersebut.


3. Guru mengait-kannya dengan isi pelajaran.




1.Murid memerhati senikata lagu dengan teliti.


2. Murid mendengar lagu itu dengan penuh minat.

3. Murid menyanyikan lagu secara beramai-ramai.

Strategik / Teknik:
Verbal liguistik,
Teknik  Soal Jawab

KBT: Menghubungkait

BCB:
Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan / persekitaran murid- murid.


Media:
1. Komputer
2. BLA Jilid 1
3. LCD

EMK:
Kreativiti dan inovasi


Membaca senikata lagu dan penerangan
Tentang kata nama am
( 15 minit )

Kata Nama Am


1. Guru memberi penerangan tentang kata nama am yang terdapat di dalam senikata lagu.
2. Guru mempa-merkan kad yang mengandungi kata nama am dan meminta murid menyebut semula secara individu.



1. Murid menyebut semula kata nama am yang terdapat di dalam senikata lagu secara kelas.
2. Beberapa orang murid menyebut semula kad perkataan yang dipamerkan oleh guru.






Ilmu:
Pendidikan Kesihatan
Nilai:
Berdikari
KBT :
Kemahiran berfikir
 BCB:
Membaca perkataan yang mengandungi dua suku kata tertutup atau terbuka.
Media:
1. Komputer
2. LCD
3. Buku teks
4. Kad perkataan
5. Lampiran


Menjana idea.
Aktiviti Kumpulan
( 15minit )

Pertandingan
Siapa Bijak

1." Pertandingan Siapa Bijak." Guru membahagikan
murid kepada 4 kumpulan.

2. Guru menyediakan empat set kad perkataan. Setiap satu kumpulan mendapat satu set kad perkataan.

3.Apabila loceng dibunyikan seorang ahli kumpulan akan mengambil satu kad perkataan dan ditampalkan di papan hitam mengikut kategori. Aktiviti ini akan diulang secara bergilir-gilir di dalam kumpulan masing-masing sehingga selesai.


1.Murid berada di dalam kumpulan masing-masing.


2. Wakil kumpulan tampil mengambil satu set kad perkataan.




3.Murid bergilir-gilir menampal kad perkataan masing- masing apabila loceng dibunyikan.











4.Kumpulan yang dapat menghabiskan dengan dalam masa yang paling singkat dan jawapannya tepat dikira sebagai pemenang.


Strategi/Kaedah :
Kumpulan

Nilai:
Bekerjasama

KBT:
KB:
Menghubungkait , menjana idea, mengumpul dan mengelas
KP:
Interpersonal

BCB:
Memproses maklumat dan melaporkan maklumat

Media:
Kad perkataan


Mengaplikasikan Idea
(20 minit )


1. Guru meminta murid berbincang di dalam kumpulan untuk membina kata nama am yang telah diagihkan.

2. Guru meminta ketua kumpulan menulis ayat yang telah dibina.

3. Guru memper-betulkan ayat yang telah dibina oleh murid.



Pentaksiran
1. Guru meminta murid menyena-raikan kata nama am mengikut kategori pada lembaran kerja yang diedarkan.

Pemulihan
1. Guru meminta murid memadankan gambar dengan perkataan yang sesuai.

Pengayaan
1. Guru meminta murid mengisi tempat kosong dengan perkataan yang sesuai berpandukan gambar.


1. Setiap kumpulan berbincang untuk membina ayat berdasarkan kata nama am yang telah diagihkan oleh guru.


2. Ketua kumpulan menulis ayat yang telah dibina di papan hitam.

3. Murid menulis ayat yang telah diperbetulkan oleh guru di dalam buku latihan.





Strategi/Kaedah :
Perbincangan kumpulan

Nilai: Kerjasama

Ilmu: Pendidikan Moral

KB:
Memadan

KP :
Muzik, visual -ruang

BCB:
Mencatat nota


Media:
1.Lembaran kerja


Rumusan/ penutup
(5 minit)

Rumusan

1.Guru merumus isi pelajaran dan meminta murid menyatakan nilai murni.

2.Guru meminta murid menyanyikan semula lagu "Pak Mamat Ada Kebun''


1.Murid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.


2. Murid menyanyi sambil beraksi.




Strategi/Kaedah :
Lisan/Didik hibur

KP:
Verbal-lingustik, muzik

Media:
Komputer, LCD


1 comment:

Unknown said...

RPH yang baik dan mudah difahami.